Vodafone ve Huawei'den 5G imzası

Vodafone Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, Vodafone ve Huawei iş birliği 5G'nin hayata geçirilmesi için oluşturulacak standardın belirlenmesinde kritik bir rol oynayacak.

Vodafone Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, Vodafone ve Huawei iş birliği 5G'nin hayata geçirilmesi için oluşturulacak standardın belirlenmesinde kritik bir rol oynayacak. 

Her iki şirket stratejik işbirliği doğrultusunda ortak bir çalışma grubu oluşturarak 5G testleri gerçekleştirecek ve kendi alanlarında birikimlerini bir araya getirecek. Vodafone Grubu 5G teknolojisinin araştırılması konusunda 2013 yılında Surrey Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalıştığını duyurmuş ayrıca Dresden Teknoloji Üniversitesi'nde dünyanın ilk 5G laboratuarını kurduğunu ilan etmişti. 

Araştırmacılar, henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle, mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekası gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyor. Buna göre, 5G teknolojisiyle birlikte, gecikme süreleri ciddi biçimde kısaltılarak yeni nesil makinelerarası iletişim (M2M) ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT) uygulamaları hayata geçirilebilecek. Tek bir şebekeye aynı anda çok sayıda cihazın bağlanması mümkün olabilecek. 

Spektrum verimliliğini artırması, ultra hızlı mobil şebeke erişimini genişletmesi beklenen 5. nesil mobil iletişim teknolojisinin her aşamasını test edip araştırma geliştirme faaliyetleri yürütecek olan Vodafone ve Huawei'nin imzaladığı mutabakat anlaşmasının bu teknolojinin hayata geçirilmesi için oluşturulacak standardın belirlenmesinde kritik bir rol oynaması bekleniyor. İlk 5G uygulamalarının Güney Kore'de gerçekleştirilecek 2018 Kış Olimpiyatları'nda ve 2020'de Tokyo Olimpiyatları'nda yapılması öngörülüyor. 

'Türkiye'ye taşımaya hazırız'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, son genişbant teknolojileri için atılacak her adımı önemsediklerini belirterek, genişbantın son teknolojilerini Türkiye'ye getirme vizyonu ile 5. nesil mobil iletişim için Vodafone Grubu'nun global birikimini Türkiye'ye taşımaya hazır olduklarını kaydetti. 

Tüm dünyada telekomünikasyon sektöründe teknolojik gelişmelere öncülük eden bir şirket olarak, müşterilerine mükemmel veri kullanım deneyimi yaşatmak için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Öğüt, şunları kaydetti: 

"Geçen sene içinde 5G teknolojisi için çok önemli bir adım atarak dünyanın ilk 5G laboratuvarı kuran ve bu laboratuvarda, araştırmacılara, şebeke donanım ve yazılımı, bilgisayar çipleri, spektrum ve bulut bilişim konularında 5G odaklı test ve değerlendirmeler yapma imkanı sunan Vodafone Grubu'nun şimdi de Çinli teknoloji şirketi Huawei ile atacağı adımların bu teknolojinin standartlarının oluşması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz." 

Öğüt, 2015/2016 finansal yılının Nisan-Haziran aylarını kapsayan döneminde abonelerinin data kullanımlarının yüzde 171 büyüdüğüne dikkati çekerek, "Bu artan talebi en iyi şekilde karşılamak için frekans ihalesinin 26 Ağustos'ta yapılacak olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu frekans ihalesi ile birlikte Türkiye'nin dijital dönüşümü için en son genişbant teknolojilerini Türkiye'ye getirecek olmanın heyecanını duyuyoruz. Hem yapılacak frekans ihalesi ile hem de grubumuzun Huawei ile yaptığı anlaşma gibi 5G için atılan tüm adımları yakından takip ederek ülkemizi dijital dönüşüm yolunda ileri taşımaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

'İnanılmaz hızlandıracak'

Huawei Merkez Asya ve Kafkasya Bölgesi Genel Müdürü Liu Hong Yun ise 5G teknolojisi bağlantılı makinalar ve birbirine bağlı insanlar arasında zamandan ve mekandan bağımsız bir ağ oluşturduğunu belirterek, "5G'nin kablosuz ağları, kapasiteyi bin kat artırarak, en az 100 milyar cihazın birbiri ile bağlantısını 10 GB/saniye gibi bir cevap süresi içinde sağlayacaktır" dedi. 

Dünyanın lider 5G çözümleri sunan bir şirketi olarak, 5G'nin tüm bilişim endüstrisinin evrimini inanılmaz hızlandıracağını, geniş tabanlı servis ve uygulamalara hayat verecek bir teknoloji olduğunu kaydeden Liu Hong Yun, "Vodafone ile Huawei arasındaki bu ölçekte bir iş birliğinin yeni teknolojilerin gelişmesi açısından son derece heyecan verici bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bizim için önemli bilişim merkezlerinden biri olan Türkiye'de de 5G'nin inşasına katkıda bulunmayı önemsiyor ve bu konuda yapacağımız yatırımlarla kendimize güveniyoruz" yorumunu yaptı. 

 

Bu içerik adresinden sağlanmıştır.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Firma Rehberi- Marka No: 2012 59070 ticariadres.com | 2018 Villakapısı