Antalya’da bilim ve teknoloji baharı

Ticari Adres2 Nisan 2022 , Cumartesi

Vali Vekili Yalçın Sezgin ile Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank Kepez Belediyesi’nin organize ettiği Antalya Bilim Merkezi ve BİLİMFEST açılış törenine katıldı.


Antalya'da Kepez Belediyesinin savunma sanayinden, bilim ve teknolojiye kadar milli ürünlerin sergilendiği ve önemli laboratuvarların yer aldığı Antalya Bilim Merkezi ve BİLİMFEST, ziyaretçilerini ağırladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Vekili Yalçın Sezgin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve protokol üyeleri Kepez Belediyesi’nin TÜBİTAK iş birliğiyle DokumaPark'ta 12 bin 500 metrekare alan üzerine kurduğu Antalya Bilim Merkezi ile Antalya BİLİMFEST'in açılışına katıldı.
ANTALYA BİLİM VE TEKNOLOJİ ŞEHRİ
BİLİMFEST’in açılış töreninde konuşan Bakan Varank, Antalya'nın; turizmin, tarımın, doğanın, diplomasinin, bilimin ve teknolojinin şehri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin en büyük bilim merkezini kente kazandırmak, bölgenin en önemli etkinliklerinden olacak bilim ve teknoloji festivali BİLİMFEST'in açılışını yapmak üzere bir arada bulunduklarını aktaran Varank, kurdukları bilim merkezleriyle toplumda bilim kültürünü yaygınlaştırmayı önemsediklerini vurguladı.

Antalya Bilim Merkezinde; matematik atölyesi, robotik kodlama ve yazılım, fen bilimleri atölyesi, ahşap tasarım atölyesi, biyoloji-kimya atölyeleri ile bilimsel çalışmaları destekleyecek donanımlı laboratuvarlar yer alıyor.

Akdeniz'in tarih, biyoloji, tarım ve diğer tüm özelliklerinin yansıtıldığı sergi salonları, eğitim ortamları, deney düzeneklerinin yer aldığı salonlar, özel tasarım galeriler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapılacağı çok amaçlı salonlar da bulunuyor.
TÜRKİYE’NİN YERLİ TEKNOLOJİSİ ANTALYA’DA MERAKLILARIYLA BULUŞTU
Antalya Bilim Festivali kapsamında da söyleşiler, sergiler, görsel şovlar ve 100'ün üzerinde atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayi Akademisi, HAVELSAN, ROKETSAN, ASELSAN, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türkiye Uzay Ajansı, TÜBİTAK, Solo Türk ve Türk Yıldızları, TÜMOSAN gibi Türk sanayisi ile bilim ve teknolojisine önemli katkılar sunan kuruluşlar da bilim festivalinde yer aldı.

Festivalde, T-129 Atak helikopteri, Taktik tekerlekli zırhlı araç Pusat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin birçok harekatta kullandığı T-155 Fırtına Obüsü, TUSAŞ'ın ürettiği insansız hava aracı AKSUNGUR, Türkiye'nin silahlı insansız ilk deniz aracı Ulaq ile Kuzgun TJ, Bozdoğan, Gökdoğan, SOM-J ve Türkiye'nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu Türksat 4B ziyaretçilerle buluşturuldu.


 

HesabımŞimdi Ara
Yukarı