• info@ticariadres.com
  • 0532 292 2376

HABER DETAYI

31 Ocak 2021 15:50

Tobb Başkanı Sayın ; Hisarcıklıoğlu, Kaymakam adaylarına önerilerde bulundu

Tobb Başkanı Sayın ; Hisarcıklıoğlu, Kaymakam adaylarına önerilerde bulundu

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 104. Dönem Kaymakamlık Kursu TOBB Bilgilendirme Toplantısı’na katılarak, önerilerde bulundu.​

“Türkiye’nin dört bir tarafında devleti temsil edeceksiniz” diyen Hisarcıklıoğlu, “Çok önemli bir misyonunuz var. Kaymakam demek devletin temsilcisi demek. Devlet ve vatandaş, devlet ve özel sektör arasındaki köprü de sizler olacaksınız. İnsanı tanıma namına çok önemli tecrübeleriniz olacak. İnşallah devletin en tepelerine kadar çıkacaksınız” dedi.

 

Hedef koymanın ve hayal kurmanın önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “İnsanın da en özgür olduğu yer hayal kurmak. Bir hedef seçip o hedefe doğru gitmek çok önemli. Bu hem sizin kişisel gelişiminiz hem ülkenizin gelişimi için çok önemli. Konfüçyüs’un çok güzel bir sözü var. ‘eğer ağaca çıkmak istiyorsanız, yıldızlara tırmanmayı hedefleyin. Ancak ağaca öyle çıkabilirsiniz diyor. Bu vatanın sizlere ihtiyacı var. 18 Ekim’de Allah’ın izniyle kuranız çekilecek, bölgeleriniz belli olacak” şeklinde konuştu.

 

Katılımcılara önerilerde bulunan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “İlçenizi çok iyi tanımalısınız. İnsanını, karakterini, tarihini, geçmişini ve huyunu iyi öğrenmelisiniz. İlçede söz sahibi olmak istiyorsanız, ilçedeki kanaat önderleri ile yakın diyalog içinde olmanız lazım. Onlarla istişareye açık olmalısınız. Akıl akıldan üstündür. Akıl da bedava. Şehriniz de başarılı olmak istiyorsanız kanaat önderleri çok önemli.

 

Artık yeni bir devlet anlayışı var. Yeni devlet anlayışında halkla bir arada olan devlet anlayışı var. Başarı için de bu şart. Kapınız herkese açık olmalı.

 

Özel sektöre sürekli destek olmalısınız. Odalar ve borsalar bu ülkenin çimentosudur. Üyelerimiz bu ülkenin sermayesi. Oda ve borsalarımızla muhakkak yakın çalışmanız lazım. Biz Ankara’da kamu-özel sektör devamlı diyalog ve istişare içindeyiz.

 

Biz bunu 1980’li yıllarda keşfettik. Rahmetli Özal ile öğrendik. O zamana kadar biz girişimci bir ruhumuz olduğunu bilmiyorduk. Doğalgazımız yok. Petrolümüz yok. Tek servetimiz var. Allah’ın bize vermiş olduğu girişimci ruh. Gittiğiniz yerlerde en kılcal noktalarda sizler olacaksınız. Muhakkak girişimci dostu olmalısınız. İlçenizi zengin etmek istiyorsanız, girişimcilere yakın çalışmak zorundasınız. Girişimcilik eşittir zenginlik. Başka yolu yok. Başkalarından emir almak istemiyorsanız zenginleşmelisiniz.

 

Her yıl bir milyon kişi istihdam ordusuna katılıyor. Bir milyon kişiye nasıl iş vereceksiniz. İşsizliğin önümüzdeki dönemde sorun olmasını istemiyorsak daha fazla girişimci lazım. girişimciliğin özü cesaretten geçer. Cesaret vermelisiniz. Devletinin yani sizin arkalarında olduğunu hissetsinler bu yeter”.

 

Hisarcıklıoğlu, Kaymakamlara gittikleri yerlerde muhakkak umut aşılamaları gerektiğini, kötümser olmamaları gerektiğini söyledi.

 

150 yılda bu coğrafyada çeşitli zorluklar yaşadıklarını ama hepsinin üstesinden geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, 1980’de Türkiye’nin kişi başına düşen gelirinin 1000 dolar, ihracatının 3 milyar dolar olduğunu, şu anda kişi başına gelirin 10 bin dolar, 160-170 milyar dolar ihracat yaptığını anlattı.

 

Türkiye’nin tarım ihracatı yapan noktadan sanayi ihracatı yapan bir noktaya geldiğine dikkat çeken TOBB Başkanı, Türkiye’nin, İtalya ile Çin arasında sanayi devi bir ülke haline geldiğini söyledi.

 

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, kaymakamların görev yapacakları yerlerde kimseyi ötekileştirmemesini istedi.

Haber Kaynağı : https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/Detay.php?rid=23713&lst=MansetListesi

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.